مجموعه قوانینی که حسابداران باید بدانند

قوانینی که حسابداران باید بدانند بشرح زیر می باشد :

  • استانداردهای حسابداری

هر حسابدار قبل از هر کاری باید با مراجعه به این استانداردها با چهارچوب اصلی فعالیت خود آشنا شود.

استانداردهای حسابداری را سازمان حسابرسی کشور تدوین میکند و در آنها رفتاری که حسابدار در شرایط گوناگون باید داشته باشد پیش بینی شده است.کاربرد این استانداردها برای صورت های مالی و ارائه اطلاعات مفید در موردوضعیت مالی،عملکرد مالی و انعطاف پذیری مالی واحد تجاری جهت تصمیم گیری استفاده کنندگان است.تمامی این استانداردها در کتاب های آموزش حسابداری تشریح شده اند.

  • قانون مالیات های مستقیم

مالیات و محاسبات مربوط به آن جزء بخش های اساسی امور حسابداری هستند.بدلیل درآمدزا بودن فعالیت در حوزه هایی همچون مشاوره مالیاتی و تهیه و تنظیم اظهارنامه و نیز اهمیت بالای منافع واحدهای اقتصادی که در گرو مالیات است،حسابداران بایدبا مقررات مالیاتی کاملا آشنا باشند.در قانون مالیاتهای مستقیم کشور به مواردی مانند مالیات حقوق پرسنل،مالیات اجاره،مالیات عملکرد و غیره با جزئیات اشاره شده که آخرین نسخه آن را می توانید از سازمان امور مالیاتی دریافت کنید. بطور کلی حفظ منافع مالی یک واحد اقتصادی به فعالیت دقیق حسابدار در حوزه مالیاتی بستگی دارد و باید کاملا با قوانین جدید آن آشنا باشید.بخش مالیات را به جرأت می توان جزء مهمترین قوانینی که یک حسابدار باید بداند دانست.

  • قانون مالیات برارزش افزوده

مالیات برارزش افزوده یکی از قوانین جدید در کشور بحساب می آید که از عمر اجرایی آن چند سال بیشتر نمی گذرد.بدلیل جرایم سنگینی که عدم رعایت این قانون در پی دارد هر حسابدار باید آنرا بطور دقیق مطالعه کند و از بروز هزینه های جبران ناپذیر جلوگیری کند.

  • آیین نامه تحریر در دفاتر قانونی

دفاتر قانونی جاییست که کلیه عملیات مالی شرکت و بنگاه های اقتصادی پس از تایید مدیریت ثبت میشوند.داشتن دفاتر قانونی و ثبت رویدادهای مالی در آنها الزامی است و حسابداران بعنوان نویسندگان باید با آئین نامه های تحریر مربوطه آشنا باشند.این دفاتر توسط بازرسان مالیاتی مورد بررسی قرار میگیرند و از این رو سهل انگاری در تنظیم آنها ممکن است تبعات ناگواری بهمراه داشته باشد.چگونگی تنظیم و کار با این دفاتر جزء مهمترین قوانینی که یک حسابدار باید بداند است.

  • قانون کار

شرایط و ضوابط میان کارگر ،کارفرما و شرایط محیط کار در قانون کار مورد بررسی قرار می گیرد.آشنایی با این قانون برای عقد قرارداد،تعیین حقوق پرسنل،حقوق کارگر و کارفرما نسبت به هم و بطور کلی حق و حقوق تمام افراد حاضر در شرکت لازم است.بعنوان یک حسابدار برای انجام امور مالی و محاسبات مربوطه به دانستن قانون کار نیاز خواهید داشت و تسلط به آن جایگاهتان را بهبود می بخشد.

  • قانون تامین اجتماعی

قانون تامین اجتماعی به مسائل حقوقی و مالی میان کارگران و کارفرمایان در زمینه بیمه،بازنشستگی،ازکار افتادگی،درمان و غیره می پردازد.محاسبات مربوط به سهم بیمه و حقوق کارگران یک واحد تجاری از کارهای مهم حسابداران به حساب می اید.قوانین بیمه و تامین اجتماعی نیاز به مطالعه دقیق دارند و با داشتن دانش کافی می توانند به یکی از زمینه های پردرآمد برای حسابداران تبدیل شوند.

  • قانون تجارت

قوانین تجارت در مقیاس شرکت ها شکل گرفته اند.در قانون تجارت ضوابط مربوط به تشکیل شرکت های تجاری،وظایف سهامداران و بازرسان،نحوه تقسیم سود،انحلال شرکت ها،تشکیل جلسات و سایر مسائل مورد بررسی قرار می گیرند.آشنایی حسابدارن با قانون تجارت بمنظور اتخاذ تصمیمات مناسب در مواقع لزوم اهمیت بسیار زیادی دارد.

  • قانون مجازات اسلامی

در قانون مجازات اسلامی به تخلفات مالیاتی اشاره شده و جزای سنگینی برای مرتکبین و شریکان جرم هایی از این دست در نظر گرفته شده است.بنابراین باید با مطالعه قوانین مالیاتی و مالیات برارزش افزوده جلوی امکان وقوع هرگونه قصور و خطا در محاسبات گرفته شود.کوچکترین خطا از سوی حسابدار که مشمول مجازات اسلامی شود تبعاتی جبران ناپذیر در پی خواهد داشت.

  • قانون حمایت از حقوق مصرف کننده

قانون حمایت از مصرف کننده بصورت جامع وظایفی را برای عرضه کنندگان محصول یا خدمت و نیز حقوقی را برای مصرف کنندگان در نظر گرفته است.بخشی از این قوانین به نحوه قیمت گذاری و محاسبات آن،محاسبه میزان سود،شرایط مرجوع کردن کالا و بازگرداندن هزینه به مشتری و سایر مسائل حسابداری می پردازد که باید قوانین آن را برای مواجه با این شرایط بخوبی بدانید.

در بالا تعدادی از قوانینی که یک حسابدار باید بداند را توضیح دادیم که از سایرین مهم تر بودند.مطمئنأ با بررسی و شناخت دقیق چالش های قانونی علاوه بر امنیت و مرتبه شغلی بهتر،براحتی می توانید مانع از بروز خسارات جبران ناپذیر قانونی و قضایی شوید.


اطلاعات تماس مهرگان